Victorie pentru CFR Cluj. Campioana României s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor

CFR Cluj

CFR Cluj s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa Lincoln Red Imps din Gribraltar, în manşa a doua a turului secund.

După 2-1 în Gibraltar, campioana României s-a impus pe teren propriu prin golurile reuşite de Mike Cestor (18) şi Runar Mar Sigurjonsson (58), având asigurată cel puţin accederea în grupele Europa Conference League, transmite Agerpres.

Meciul din Gruia nu i-a pus probleme echipei antrenate de Marius Şumudică, deşi oaspeţii şi-au creat destul de multe ocazii.

''Diavolii'' din Gibraltar au avut prima oportunitate în min. 3, când Kike Gomez a tras din unghi, dar Arlauskis a prins în doi timpi.

Un minut mai târziu, CFR avea prima sa ocazie, însă Soler a respins mingea trimisă cu capul de Cestor (4).

În min. 16, o fază de atac a gazdelor s-a încheiat cu şutul din careu al lui Sigurjonsson, respins însă de Lopes.

CFR a deschis scorul în min, 18, când Susic a centrat în careu, Sigurjonsson a recentrat, iar Cestor a reluat în plasă din 7 metri.

Lincoln a ratat o mare ocazie de egalare în min. 25, când Kike Gomez a şutat din unghi, Arlauskis a respins, iar Britto a reluat pe lângă poartă.

Chipciu (27) a şutat din întoarcere, dar Soler s-a remarcat şi a respins. Goalkeeper-ul s-a evidenţiat şi la şutul lui Camora (38), iar Chipciu a irosit ultima ocazie înainte de pauză (44), reluând cu capul peste poartă din 7 metri, la centrarea lui Susic.

Oaspeţii şi-au încercat şansa de la distanţă prin Rosa (32), dar Arlauskis a fost la post.

În repriza secundă, Sigurjonsson a şutat de la 16 metri, dar Soler a reţintu (49). Oaspeţii au replicat prin Rosa (53), care a ratat o mare şansă, prelungindu-şi balonul în careul clujean (53). Cestor a avut o intervenţie providenţială la opt metri în faţa lui Rosa (55).

CFR a tranşat soarta partidei în min. 58, prin Sigurjonsson, care a executat impecabil la vinclu o lovitură liberă de la 22 de metri.

Până la final, doar Păun a mai avut o ocazie de la gazde, dar voleu său din careu s-a dus pe lângă ţintă (61).

Oaspeţii au fost aproape în trei rânduri să profite de automulţumirea echipei clujene, dar Arlauskis a apărat şutul la colţul scurt al lui Kike Gomez (76), a prins mingea trimisă de Torrilla din 6 metri, în urma unui corner (77), iar şutul lui Ocran la colţul lung (89) a ocolit poarta.

CFR va juca în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor cu Young Boys Berna.

Din acest sezon nu mai este valabilă regula dublării golurilor marcate în deplasare, la scor egal la finalul partidei retur urmând să se dispute prelungiri, iar dacă egalitatea persistă să se execute lovituri de departajare.

Selecţionata României a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, după ce a terminat la egalitate cu Noua Zeelandă, 0-0, miercuri, la Sapporo, în ultimul său meci din Grupa B.

FIFA a trimis, marîi, două rapoarte de alertă şi monitorizare către delegaţia României privind evoluţia taifunului Nepartak, precum şi către celelalte echipe angrenate în competiţia fotbalistică de la Jocurile Olimpice.

Tinerele românce luate de ape în Italia au fost găsite decedate. Nu se știe nimic despre băiatul care le însoțea

Trupurile neînsuflețite a doi dintre cei trei tineri români care au dispărut în apele râului Natisone după ce, vineri, au fost luaţi de ape sub podul Romano din Orsaria di Premariacco (Udine).

Scandal electoral și bătăi de stradă la Belciugatele. Echipa PSD s-a confruntat dur cu cea a PNL. Poliția a intervenit

Primarul și viceprimarul PSD din comuna Belciugatele au fost implicați într-un scandal electoral care s-a lăsat cu intervenția Poliției și a Ambulanței.

ÎPS Teodosie și-a exprimat public părerea despre donarea de organe. Pe care dintre acestea „nu este moral să le dăm”

Arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, şi-a exprimat public opinia despre donarea de organe, întrebat despre acest subiect în emisiunea la care participă cu regularitate, la un post de radio.