Formula 1: Olandezul Max Verstappen s-a impus în cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei

max verstappen
AFP

Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, disputată sâmbătă dimineaţă.

Verstappen i-a învins pe Lewis Hamilton (Mercedes) şi Sergio Perez (Red Bull).

Au urmat cele două Ferrari, cu monegascul Charles Leclerc în faţa spaniolului Carlos Sainz. Lando Norris a terminat pe locul 6 în cele 19 tururi de cursă, în faţa coechipierului său de la McLaren, Oscar Piastri.

Datorită victoriei sale, Verstappen are acum opt puncte în plus în campionat şi şi-a mărit avansul faţă de Pérez. Cincisprezece puncte îl separă acum pe olandez de mexican, notează News.ro.

Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat, duminică, la Melbourne, unde campionul mondial, olandezul Max Verstappen, a abandonat în turul trei.

Formula 1: Verstappen a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a câştigat, sâmbătă, Marele Premiu al Arabiei Saudite, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Verstappen s-a impus şi în prima etapă, în Bahrain.

F1: Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Braziliei. Pilotul Red Bull a bifat a 17-a sa victorie în 2023

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a triumfat, duminică, în Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei.

Tinerele românce luate de ape în Italia au fost găsite decedate. Nu se știe nimic despre băiatul care le însoțea

Trupurile neînsuflețite a doi dintre cei trei tineri români care au dispărut în apele râului Natisone după ce, vineri, au fost luaţi de ape sub podul Romano din Orsaria di Premariacco (Udine).

Scandal electoral și bătăi de stradă la Belciugatele. Echipa PSD s-a confruntat dur cu cea a PNL. Poliția a intervenit

Primarul și viceprimarul PSD din comuna Belciugatele au fost implicați într-un scandal electoral care s-a lăsat cu intervenția Poliției și a Ambulanței.

ÎPS Teodosie și-a exprimat public părerea despre donarea de organe. Pe care dintre acestea „nu este moral să le dăm”

Arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, şi-a exprimat public opinia despre donarea de organe, întrebat despre acest subiect în emisiunea la care participă cu regularitate, la un post de radio.