Caroline Garcia a câştigat Turneul Campioanelor. "Cel mai important trofeu din cariera mea"

caroline garcia
Profimedia

Jucătoarea franceză Caroline Garcia, 29 de ani, locul 4 WTA, a câştigat Turneul Campioanelor, competiţia celor maii bune jucătoare din lume, desfăşurată la Fort Worth.

Garcia a învins-o în finală pe belarusa Arinaa Sabalenka, numărul 7 mondial, scor 7-6 (4), 6-4, într-o oră şi 41 de minute.

Sportiva din Franţa a obţinut un premiu de 1,57 miilioane de dolari şi 1375 de puncte.

“Categoric sunt foarte fericită. A fost o finală nebună, cu multă intensitate la fiecare punct. Sunt foarte mândră de munca noastră tot anul. Sunt foarte bucuroasă că am câştigat cel mai important trofeu dn cariera mea”, a declarat Garcia după meciiul cu Sabalenka.

“Eu mi-am scăzut un pic nivelul la tiebreak şi în primul game din setul doi. Asta a fost. Am făcut tot ce am putut, dar ea a jucat un tenis incredibil”, a afirmat, la rândul ei, Saballenka.

Caroline Garcia este a doua sportivă din Franţa care câştigă Turneul Campioanelor, după Amelie Mauresmo, care a reuşit performanţa în 2005.

La dublu, trofeul a fost câştigat la Fort Worth de echipa Elise Mertens/Veronika Kudermetova (Belgia/Rusia). Cele două sportive au învins în finală perechea cehă Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, scor 6-2, 4-6, 11-9.

NEWS ALERT Tragedie! Un fotbalist român a murit la doar 19 ani

Simona Halep - Karolina Pliskova, Halep a ratat calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor de la Shenzhen, după ce a fost învinsă, vineri, de Karolina Pliskova (Cehia), cu 6-0, 2-6, 6-4, în ultimul meci din grupă.

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu şi-a anunţat, joi, retragerea de la Turneul Campioanelor la tenis, care are loc la Shenzhen (China), din cauza unei accidentări la genunchiul stâng.

Halep, învinsă de Elina Svitolina, la Turneul Campioanelor

Simona Halep (28 de ani, 5 WTA) a pierdut meciul cu Elina Svitolina (25 de ani, 8 WTA), scor 5-7, 3-6, în Grupa Mov de la Turneul Campioanelor. Elina se califică în semifinale.

Simona Halep și Bianca Andreescu s-au calificat la Turneul Campioanelor

Simona Halep și Bianca Andreescu și-au asigurat calificarea la Turneul Campioanelor, competiție care reuneşte cele mai bune opt jucătoare de tenis ale anului.

Elina Svitolina a câştigat Turneul Campioanelor de la Singapore. Prima ei reacție

Jucătoarea ucraineană de tenis Elina Svitolina a câştigat ediţia din acest an a Turneul Campioanelor, dotat cu premii totale în valoare de 7 milioane dolari. A învins-o pe Sloane Stephens  în trei seturi, 3-6, 6-2, 6-2.

Greșeala fatală făcută de Bianca, Patrizia și Cristi. S-ar fi putut salva, probabil, din calea torentului ucigaș

Au fost găsite, duminică, trupurile celor două fete din România luate de ape vineri, în Italia, după o viitură pe râul Natisone.

După ani de întârzieri și miliarde pierdute, în România se lucrează pe toate tronsoanele de autostradă lipsă

„Pe drum spre Europa” partea I. Uniunea Europeană ne-a pus la dispoziție peste 20 de miliarde de euro din 2007 și până în prezent ca să ne modernizăm infrastructura.

Scandal electoral și bătăi de stradă la Belciugatele. Echipa PSD s-a confruntat dur cu cea a PNL. Poliția a intervenit

Primarul și viceprimarul PSD din comuna Belciugatele au fost implicați într-un scandal electoral care s-a lăsat cu intervenția Poliției și a Ambulanței.